Cílem je získání živin z potravy. zajišťuje příjem potravy, její mechanické a chemické zpracování, vstřebání živin, vyloučení nestrávených a nestravitelných zbytků.
Stěna trávicí trubice
STAVBA:
1) Sliznice je vnitřní výstelka trávicí trubice. V určitých partiích trávicí trubice je hladká (např. v ústech), jinde drsná (střeva). tvoří Válcovitý epitel.
2)
Podslizniční vazivo je druhou vrstvou stěny trávicí trubice. Je tvořené velmi řídkou vazivovou tkání, která též obsahuje lymfatickou tkáň. Funkce - bránit průniku škodlivin z trávicí dutiny do krevního oěhu.
3) Třetí vrstvou trávicí trubice je svalovina, a to převážně hladká svalovina (ovladatelná vůlí). Zpravidla se dá svalovina v trávicí trubici rozdělit na dvě části, vnitřní je kruhová a vnější podélná.
4) Peritoneum je čtvrtá a nejsvrchnější část trávicí trubice. Jedná se o hladkou lesklou blánu, která je v některých úsecích umocněna vazivem...
Dutina ústní
cavum oris je počátkem trávicí soustavy člověka
-Zuby
Zuby (dentes) jsou tvarově rozlišeny na řezáky (dentes incisivi), špičáky (dentes canini), třenové zuby(dd. praemolares) a stoličky (dd. molares).
Zuby zajišťují mechanické zpracování potravy.
-Jazyk
lingua je orgán z příčně pruhované svaloviny nacházející se v dutině ústní. Na jeho povrchu jsou chuťové pohárky, díky kterým vnímáme chuť jídla. Chuťové buňky vnímají 4 základní chuti: sladkou, slanou, hořkou a kyselou. Receptory mají své specifické umístění: pro chuť sladkou na špičce, pro slanou na krajích, pro kyselou na krajích a na středu, pro hořkou uprostřed zadní části jazyka.
-Slinné žlázy
Žlázy vylučují sliny. Sliny obsahují vodu, enzym ptyalin (slinná α-amylasa), který rozkládá škrob, a mucin (hlen, zajišťující spojení potravy a vazkost slin). Dále čistí zuby a remineralizují sklovinu.Tři velké párové slinné žlázy:
PŘÍUŠNÍ (glandula parotis)
PODJAZYKOVÁ (glandula sublingualis)
PODČELISTNÍ (glandula submandibularis)
Žaludek
ventriculus je rozšířená část trávicí trubice o objemu 1 až 2 litry. Nachází se pod levou brániční klenbou. Probíhá v něm mechanické i chemické trávení.
Mechanické trávení zajišťují stahy žaludku, následně pak vzniká chymus (trávenina).
Chemické probíhá za účasti HCl a enzymů Pepsinu, Chymozinu a částečně i Lipázy.
Funkcí kyseliny chlorovodíkové je ničení bakterií, nabobtnání bílkovin (usnadnění jejich dalšího trávení), aktivace pepsinu. Její koncentrace v žaludku je asi 0,4%.
Chymozin sráží mléčnou bílkovinu, vyskytuje se především u kojenců.
Lipáza slabě štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny.
Stěny žaludku jsou chráněny vrstvou hlenu (mucinu), jejímž porušením vznikají ŽALUDEČNÍ VŘEDY..
TENKÉ STŘEVO
intestinum tenue
Část trávicí trubice. Dochází zde ke konečnému natrávení potravy a vstřebání většiny živin. Jeho povrch je zvětšen až na 300m2 .. pomocí klků, což jsou útvary vysoké kolem 1 mm, které vyčnívají do prostoru střeva.Dělí se na:
- Dvanáctník (duodenum) - dlouhý 25 cm
- Lačník(jejunum)
- kyčelník (ileum)
Střevní šťáva je produkována žlázkami tenkého střeva a obsahuje erepsin (rozklad bílkovin),
lipázy (rozklad tuků),
amylázu (rozklad cukrů).
Šťáva slinivky břišní vzniká ve slinivce břišní a do střeva ústí ve dvanácterníku a je složena z trypsinu (štěpí bílkoviny), lipázy a amylázy. Žluč vzniká v játrech, skladuje a zahušťuje se ve žlučníku a do tenkého střeva ústí ve dvanácterníku. Žluč obsahuje žlučová barviva (bilirubin, biliverdin) a soli žlučových kyselin, které zajišťují emulgaci tuků.
Slinivka Břišní
Pankreas je podlouhlý orgán délky 14–18 cm, uložený svou nejširší částí v ohbí dvanáctníku. Je to žláza s obojí sekrecí – vnější i vnitřní. Slinivka se skládá z lalůčků (tubulů), vyúsťujících trubičkami do hlavního vývodu. Ten dále ústí do dvanáctníku. Tyto lalůčky zajišťují vnější sekreci.. = tvoří trávicí šťávu obsahující trypsin, amylázu, lipázu a anorganické soli.
Vnitřní sekreci, produkce hormonů regulujících hladinu cukru v krvi (inzulin, glukagon), zajišťují Langerhansovy ostrůvky. Tyto ostrůvky zabírají 2–3% hmotnosti slinivky.....
Játra
hepar.. nejteplejším orgánem (40 °C až 41 °C) lidského těla díky množství metabolických procesů, které zde probíhají. Játra jsou uložena v pravém podžebří a skládají se ze dvou větších a dvou menších laloků. Tyto laloky jsou spojeny v jaterní stopce (brance), kudy do jater vstupují vrátnicová žíla a jaterní tepna a vystupuje jaterní žíla a žlučovod. Základní stavební a funkční jednotkou jater je jaterní lalůček.
Plní funkci detoxikační termoregulační, rozpadají se zde červené krvinky a vzniká zde žluč. Játra jsou tedy žlázou exokrinní (s vnější sekrecí).
Žluč je vazká kapalina žlutohnědé barvy. Barvu podmiňuje žlučové barvivo (bilirubin a biliverdin), vznikající rozkladem krevního barviva. Žluč neutralizuje kyselou tráveninu ze žaludku, emulguje tuky, a tak umožňuje jejich lepší vstřebávání, stupňuje peristaltiku střeva, umožňuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, odvádí některé škodlivé látky a toxiny. Je žlučovodem odváděna do žlučovodu, ten vede dále do žlučníku, kde se žluč skladuje a upravuje, a tenkého střeva.
Kdyby jste toho chtěli víc, napište do komentů, Stella ;)
Žádné komentáře:
Okomentovat